PEH534VDC3220M2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PEH534VDC3220M2
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Stock
93
In Stock :
93
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Reference Standard :
IEC60384-4
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
3000 hours
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Capacitance :
220μF
Ripple Current :
1.1A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
PEH534
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
35mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
460mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
400V
Termination :
Snap in
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
29.9974mm
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
32 Weeks
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
0.264mA
Terminal Pitch :
10mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
JESD-609 Code :
e3
Length :
30mm
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1A @ 100Hz
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Published :
2013
Test Frequency :
120Hz
Datasheets
PEH534VDC3220M2
KEMET PEH534VDC3220M2
PEH534 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In