PEG124PB222VQT1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PEG124PB222VQT1
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 100V AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Product Status :
Active
Surface Mount Land Size :
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Bulk
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Base Product Number :
PEG124P
Capacitance :
22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3Ohm @ 100Hz
Package / Case :
Axial, Can
Lead Spacing :
Ripple Current @ Low Frequency :
122 mA @ 100 Hz
Voltage - Rated :
100 V
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
1.24 A @ 5 kHz
Tolerance :
-10%, +30%
Series :
PEG124
Size / Dimension :
0.394" Dia x 1.142" L (10.00mm x 29.00mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Datasheets
PEG124PB222VQT1
KEMET PEG124PB222VQT1
PEG124 22 μF Capacitor -10%, +30% Through Hole 0.394" Dia x 1.142" L (10.00mm x 29.00mm) -40°C ~ 105°C Polar Axial, Can