PE2512JKM070R008L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE2512JKM070R008L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.008 OHM 5% 1W 2512
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Height :
889μm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Resistance :
8mOhm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Pbfree Code :
yes
Series :
PE
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Factory Lead Time :
31 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Composition :
Metal Foil
Max Power Dissipation :
1W
Published :
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Datasheets
PE2512JKM070R008L
YAGEO PE2512JKM070R008L
PE Series, Metal Foil, 8mOhm, ±5%, -55°C~170°C