PE2512FKF7W0R062L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE2512FKF7W0R062L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.062 100PPM 1% 2W 2512
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Product Status :
Active
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C ~ 170°C
Failure Rate :
Number of Terminations :
2
Type :
Low TCR Current Sense Resistor
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS :
Details
Product :
Current Sense Resistors Surface Mount
Package :
Digi-Reel?
Ratings :
AEC-Q200
Series :
PE_L
Product Category :
Current Sense Resistors - SMD
Mounting Style :
PCB Mount
Supplier Device Package :
Resistance :
62 mOhms
Application :
Current Sense
Termination Style :
SMD/SMT
Technology :
Metal/Thick Film
Size / Dimension :
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 170 C
Power (Watts) :
2W
Power Rating :
2 W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Composition :
Metal Film
Height :
0.64 mm
Brand :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Packaging :
MouseReel
Product Type :
Current Sense Resistors
Width :
3.18 mm
Length :
6.35 mm
Subcategory :
Resistors
Termination :
2 Terminal
Height - Seated (Max) :
0.035" (0.89mm)
Datasheets
PE2512FKF7W0R062L
YAGEO PE2512FKF7W0R062L
PE_L Series, Metal Film, 62 mOhms, 2W, ±1%, -55°C ~ 170°C