PE2512FKF070R03L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE2512FKF070R03L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.03 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Tolerance :
±1%
Published :
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Composition :
Metal Foil
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Height :
889μm
Operating Temperature :
-55°C~170°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
30mOhm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Series :
PE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
PE2512FKF070R03L
YAGEO PE2512FKF070R03L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PE Series, Metal Foil, 30mOhm, ±1%, -55°C~170°C