PE2512FKF070R02L
Mfr.Part #
PE2512FKF070R02L
Description
RES 0.02 OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Resistance :
20mOhm
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Series :
PE
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Max Power Dissipation :
1W
AEC-Q200
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
PE2512FKF070R02L
YAGEO PE2512FKF070R02L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PE Series, Metal Foil, 20mOhm, ±1%, -55°C~170°C