PE0805FRM470R042L
Mfr.Part #
PE0805FRM470R042L
Description
RES 0.042 OHM 1% 1/2W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
42mOhm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
PE0805FRM470R042L
YAGEO PE0805FRM470R042L
FIXED RESISTOR PE Series, Metal Foil, 42mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~170°C