PE0805DRF070R015L
Mfr.Part #
PE0805DRF070R015L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.015 OHM 0.5% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Max Power Dissipation :
125mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
15mOhm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Height :
609.6μm
Series :
PE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
PE0805DRF070R015L
YAGEO PE0805DRF070R015L
PE Series, Metal Foil, 15mOhm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~170°C