PE0805FRM470R019L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE0805FRM470R019L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.019 OHM 1% 1/2W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
PE
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Resistance :
19mOhm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Composition :
Metal Foil
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
609.6μm
Datasheets
PE0805FRM470R019L
YAGEO PE0805FRM470R019L
PE Series, Metal Foil, 19mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~170°C