PE0805FRM470R017L
Mfr.Part #
PE0805FRM470R017L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.017 OHM 1% 1/2W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Resistance :
17mOhm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Series :
PE
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
609.6μm
Composition :
Metal Foil
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±1%
Published :
Datasheets
PE0805FRM470R017L
YAGEO PE0805FRM470R017L
PE Series, Metal Foil, 17mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~170°C