PE0805DRF470R04L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE0805DRF470R04L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.04 OHM 0.5% 1/2W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Series :
PE
Composition :
Metal Foil
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
31 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height :
609.6μm
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Resistance :
40mOhm
Datasheets
PE0805DRF470R04L
YAGEO PE0805DRF470R04L
PE Series, Metal Foil, 40mOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~170°C