PE0603JRF070R04L
Mfr.Part #
PE0603JRF070R04L
Description
RES 0.04 OHM 5% 1/10W 0603
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
40mOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.030W 1.60mmx0.76mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Max Power Dissipation :
100mW
Factory Lead Time :
31 Weeks
Datasheets
PE0603JRF070R04L
YAGEO PE0603JRF070R04L
FIXED RESISTOR PE Series, Metal Foil, 40mOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~170°C