PE0603DRF070R02L
Mfr.Part #
PE0603DRF070R02L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.02 OHM 0.5% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
PE
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.063Lx0.030W 1.60mmx0.76mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Resistance :
20mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Metal Foil
Max Power Dissipation :
100mW
Height :
609.6μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.5%
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Datasheets
PE0603DRF070R02L
YAGEO PE0603DRF070R02L
PE Series, Metal Foil, 20mOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~170°C