PE0603FRM7T0R039L
Mfr.Part #
PE0603FRM7T0R039L
Manufacturer
YAGEO
Description
RES 0.039 OHM 1% 1/3W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
PE
Size / Dimension :
0.063Lx0.030W 1.60mmx0.76mm
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Height :
609.6μm
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
333mW
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
39mOhm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Pbfree Code :
yes
Composition :
Metal Foil
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
PE0603FRM7T0R039L
YAGEO PE0603FRM7T0R039L
FIXED RESISTOR PE Series, Metal Foil, 39mOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~170°C