PE0603FRF570R005L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE0603FRF570R005L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.005 OHM 1% 1/2W 0603
Stock
279
In Stock :
279
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
500mW
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Series :
PE
Composition :
Metal Foil
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.030W 1.60mmx0.76mm
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
5mOhm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height :
609.6μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
yes
Published :
2016
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Datasheets
PE0603FRF570R005L
YAGEO PE0603FRF570R005L
PE Series, Metal Foil, 5mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~170°C