PE0603FRF470R05L
Mfr.Part #
PE0603FRF470R05L
Manufacturer
YAGEO
Description
RES 0.05 OHM 1% 0.4W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
PE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.063Lx0.030W 1.60mmx0.76mm
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Max Power Dissipation :
400mW
Composition :
Metal Foil
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Height :
609.6μm
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
24 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
50mOhm
Datasheets
PE0603FRF470R05L
YAGEO PE0603FRF470R05L
FIXED RESISTOR PE Series, Metal Foil, 50mOhm, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~170°C