PE0603FRF470R022L
Mfr.Part #
PE0603FRF470R022L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 0.022 OHM 1% 0.4W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Number of Terminations :
2
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height :
609.6μm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.030W 1.60mmx0.76mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Composition :
Metal Foil
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
PE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
22mOhm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Ratings :
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
400mW
Datasheets
PE0603FRF470R022L
YAGEO PE0603FRF470R022L
PE Series, Metal Foil, 22mOhm, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~170°C