PE0603FRF070R015L
Mfr.Part #
PE0603FRF070R015L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.015 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.030W 1.60mmx0.76mm
Ratings :
AEC-Q200
Height :
609.6μm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Resistance :
15mOhm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Series :
PE
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Metal Foil
Datasheets
PE0603FRF070R015L
YAGEO PE0603FRF070R015L
PE Series, Metal Foil, 15mOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~170°C