PE0603DRF570R039L
Mfr.Part #
PE0603DRF570R039L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.039 OHM 0.5% 1/2W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.030W 1.60mmx0.76mm
Number of Terminations :
2
Height :
609.6μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Published :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Metal Foil
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Series :
PE
Resistance :
39mOhm
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Factory Lead Time :
31 Weeks
Datasheets
PE0603DRF570R039L
YAGEO PE0603DRF570R039L
PE Series, Metal Foil, 39mOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~170°C