PE-0805FT333JTT
Mfr.Part #
PE-0805FT333JTT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 33NH 60MA 10.7 OHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
Inductance :
33nH
Mounting Style :
PCB Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
1.5748mm
Termination :
SMD/SMT
Type :
Wirewound
Height Seated (Max) :
0.062 1.58mm
Test Frequency :
2.52MHz
Frequency - Self Resonant :
17MHz
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Ratings :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Core Material :
Ferrite
Product Category :
RF Inductors - SMD
Length :
2.29 mm
Shielding :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Height - Seated (Max) :
0.062 (1.58mm)
Supplier Device Package :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Imperial) :
Construction :
Chip
Depth :
1.68mm
Current Rating (Amps) :
60 mA
Brand :
DC Resistance (DCR) :
10.7Ohm Max
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Fixed Inductors
Pbfree Code :
yes
RoHS :
Details
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.090Lx0.066W 2.29mmx1.68mm
Terminal Finish :
Gold (Au)
Case Code (Metric) :
Max DC Current :
60mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Package :
Tape and Reel (TR)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Pulse
Q Factor :
10
Q @ Freq :
10 @ 2.52MHz
Package / Case :
Material - Core :
Ferrite
Mount :
Surface Mount
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Application :
Power
Product :
RF Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Core Type :
Wirewound
Self Resonant Frequency :
17 MHz
Width :
1.68 mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
60mA
Series :
0805FT
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Published :
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Factory Lead Time :
19 Weeks
Datasheets
PE-0805FT333JTT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD