PE-0805CM561JTT
Mfr.Part #
PE-0805CM561JTT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 560NH 240MA 3.1OHM SMD
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.090Lx0.066W 2.29mmx1.68mm
Number of Functions :
1
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Height :
1.45mm
Height - Seated (Max) :
0.062 (1.58mm)
Supplier Device Package :
0805 (2012 Metric)
Composition :
Wirewound
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Ratings :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Min Operating Temperature :
-40 °C
Packing Method :
TR, 7 INCH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Published :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Current Rating :
240mA
RoHS :
Compliant
Product Status :
Obsolete
Core Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Max DC Current :
240mA
Series :
0805CM
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Length :
2.286 mm
Construction :
Chip
Frequency - Self Resonant :
600MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Test Frequency :
100MHz
DC Resistance (DCR) :
3.1Ohm Max
Number of Terminations :
2
Current - Saturation (Isat) :
Material - Core :
Ceramic
Tolerance :
±5%
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Depth :
1.68mm
Shielding :
No
Package / Case :
Max Operating Temperature :
125 °C
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.062 1.58mm
Case Code (Imperial) :
Inductance :
560nH
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Width :
1.6764 mm
Terminal Finish :
Gold (Au)
Q Factor :
23
Pbfree Code :
yes
Self Resonant Frequency :
600 MHz
Q @ Freq :
40 @ 100MHz
Current Rating (Amps) :
240 mA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Type :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
PE-0805CM561JTT
Pulse Electronics PE-0805CM561JTT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD