PE-0805CM560JTT
Mfr.Part #
PE-0805CM560JTT
Description
FIXED IND 56NH 500MA 160MOHM SMD
Tolerance :
±5%
Q @ Freq :
60 @ 500MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
6 Weeks
DC Resistance (DCR) :
160mOhm Max
Current Rating (Amps) :
500 mA
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Case Code (Imperial) :
Core Material :
Ceramic
Height :
1.45mm
Test Frequency :
200MHz
Product Status :
Active
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Case Code (Metric) :
Height - Seated (Max) :
0.062 (1.58mm)
Frequency - Self Resonant :
1.3GHz
Inductance Frequency - Test :
200 MHz
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~125°C
DUAL ENDED
Radiation Hardening :
No
Self Resonant Frequency :
1.3 GHz
Special Feature :
Q MEASURED AT 500 MHZ
Size / Dimension :
0.090Lx0.066W 2.29mmx1.68mm
Q Factor :
60
SMD/SMT
Width :
1.68 mm
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-40 °C
ECCN Code :
EAR99
Length :
2.286 mm
RoHS :
Compliant
Depth :
1.68mm
Max DC Current :
500mA
Published :
Max Operating Temperature :
125 °C
Inductance :
56nH
Current Rating :
500mA
Height Seated (Max) :
0.062 1.58mm
Datasheets
PE-0805CM560JTT
Pulse Electronics PE-0805CM560JTT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD