PE-0805CM470KTT
Mfr.Part #
PE-0805CM470KTT
Description
FIXED IND 47NH 500MA 250MOHM SMD
Inductance :
47nH
Q Factor :
60
Weight :
11.991848mg
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.68mm
Height - Seated (Max) :
0.062 (1.58mm)
DC Resistance (DCR) :
250mOhm Max
Number of Functions :
1
Case Code (Metric) :
Inductance Frequency - Test :
200 MHz
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Package :
Tape and Reel (TR)
Special Feature :
Q MEASURED AT 500 MHZ
Length :
2.29 mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Size / Dimension :
0.090Lx0.066W 2.29mmx1.68mm
Current Rating (Amps) :
500 mA
Width :
1.68 mm
Series :
0805CM
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Max DC Current :
500mA
Core Type :
Drum
Application :
Power
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Height :
1.5748mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Test Frequency :
200MHz
yes
Product :
RF Inductors
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Ratings :
Current Rating :
500mA
Case Code (Imperial) :
Termination Style :
SMD/SMT
Q @ Freq :
60 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant :
1.65GHz
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Published :
Composition :
Ceramic, Wirewound
Height Seated (Max) :
0.062 1.58mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Current - Saturation :
Datasheets
PE-0805CM470KTT
Pulse Electronics PE-0805CM470KTT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD