PE-0805CM390KTT
Mfr.Part #
PE-0805CM390KTT
Description
FIXED IND 39NH 500MA 230MOHM SMD
Fixed Inductors
Self Resonant Frequency :
1.6 GHz
Height - Seated (Max) :
0.062 (1.58mm)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.062 1.58mm
Q @ Freq :
60 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant :
1.6GHz
Height :
1.5748mm
Tolerance :
±10%
Current Rating :
500mA
HTS Code :
Width :
1.6764 mm
Max DC Current :
500mA
Radiation Hardening :
No
DC Resistance (DCR) :
230mOhm Max
Current - Saturation :
Test Frequency :
250MHz
Depth :
1.68mm
Inductance :
39nH
Special Feature :
Q MEASURED AT 500 MHZ
Composition :
Ceramic, Wirewound
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Max Operating Temperature :
125 °C
Min Operating Temperature :
-40 °C
Q Factor :
60
Current Rating (Amps) :
500 mA
No
Core Material :
e4
Length :
2.286 mm
Number of Functions :
1
RoHS :
Compliant
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Size / Dimension :
0.090Lx0.066W 2.29mmx1.68mm
Package / Case :
Product Status :
Obsolete
Datasheets
PE-0805CM390KTT
Pulse Electronics PE-0805CM390KTT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD