PE-0805CM270KTT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE-0805CM270KTT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 27NH 500MA 230MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
No
Special Feature :
Q MEASURED AT 500 MHZ
Height :
1.45mm
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
Published :
Ratings :
Mount :
Surface Mount
Type :
Wirewound
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.062 1.58mm
Number of Functions :
1
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e4
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Saturation (Isat) :
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
500mA
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Gold (Au)
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.090Lx0.066W 2.29mmx1.68mm
Current :
420mA
Termination :
SMD/SMT
Q Factor :
55
Construction :
Chip
Package :
Tape and Reel (TR)
Max DC Current :
500mA
Q @ Freq :
55 @ 500MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Material - Core :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Series :
0805CM
Supplier Device Package :
0805 (2012 Metric)
Current - Saturation :
Height - Seated (Max) :
0.062 (1.58mm)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Test Frequency :
250MHz
DC Resistance (DCR) :
230mOhm Max
Product Status :
Active
Pbfree Code :
yes
Composition :
Ceramic, Wirewound
Inductance :
27nH
Frequency - Self Resonant :
2GHz
Current Rating (Amps) :
500 mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Datasheets
PE-0805CM270KTT
Pulse Electronics PE-0805CM270KTT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD