PE-0805CM150KTT
Mfr.Part #
PE-0805CM150KTT
Description
FIXED IND 15NH 600MA 150MOHM SMD
Height :
1.5748mm
Frequency - Self Resonant :
2.7GHz
No
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.062 1.58mm
Q Factor :
50
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Case Code (Imperial) :
Test Frequency :
250MHz
Series :
0805CM
Terminal Placement :
DUAL ENDED
RoHS :
Compliant
Number of Terminations :
2
Current - Saturation :
Height - Seated (Max) :
0.062 (1.58mm)
Composition :
Ceramic, Wirewound
Size / Dimension :
0.090Lx0.066W 2.29mmx1.68mm
Core Material :
Current Rating :
600mA
Min Operating Temperature :
-40 °C
Depth :
1.68mm
Width :
1.6764 mm
Max Operating Temperature :
125 °C
Terminal Finish :
Gold (Au)
DC Current :
600mA
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
1 (Unlimited)
Features :
Length :
2.29 mm
Q @ Freq :
50 @ 500MHz
Military Standard :
Not
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
e4
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
600 mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Ratings :
Self Resonant Frequency :
2.7 GHz
Max DC Current :
600mA
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Inductance :
15nH
Datasheets
PE-0805CM150KTT
Pulse Electronics PE-0805CM150KTT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD