PE-0805CD910JTT
Mfr.Part #
PE-0805CD910JTT
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
FIXED IND 91NH 400MA 440MOHM SMD
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation :
Inductance Frequency - Test :
150MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Product Status :
Obsolete
Tolerance :
±5%
Ratings :
Special Feature :
Q MEASURED AT 500 MHZ
Q Factor :
65
Terminal Finish :
Gold (Au)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Package :
Tape and Reel (TR)
Shielding :
No
Quality Factor-Min (at L-nom) :
65
Height Seated (Max) :
0.062 1.58mm
Termination :
SMD/SMT
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance :
91nH
Series :
0805CD
Current - Saturation (Isat) :
Type :
Wirewound
Q @ Freq :
65 @ 500MHz
Test Frequency :
150MHz
Supplier Device Package :
0805 (2012 Metric)
Construction :
Chip
Material - Core :
Ceramic
Frequency - Self Resonant :
1.2GHz
Height :
1.45mm
Current Rating (Amps) :
400 mA
EAR99
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
DC Resistance (DCR) :
440mOhm Max
Surface Mount
JESD-609 Code :
e4
Current Rating :
400mA
Published :
Package / Case :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Size / Dimension :
0.090Lx0.066W 2.29mmx1.68mm
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Depth :
1.68mm
Pbfree Code :
yes
Max DC Current :
400mA
Height - Seated (Max) :
0.062 (1.58mm)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
PE-0805CD910JTT
Pulse Electronics PE-0805CD910JTT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD