PE-0805CD241GTT
Mfr.Part #
PE-0805CD241GTT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 240NH 350MA 1 OHM SMD
Product Category :
Fixed Inductors
Supplier Device Package :
0805 (2012 Metric)
Test Frequency :
100MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Published :
Size / Dimension :
0.090Lx0.066W 2.29mmx1.68mm
Type :
Wirewound
Number of Functions :
1
Current - Saturation (Isat) :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
44
Material - Core :
Ceramic
Construction :
Chip
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Obsolete
Current Rating (Amps) :
350 mA
Terminal Finish :
Gold (Au)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shielding :
No
Tolerance :
±2%
JESD-609 Code :
e4
Series :
8050CD
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Special Feature :
Q MEASURED AT 250 MHZ
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance :
240nH
HTS Code :
Features :
Frequency - Self Resonant :
690MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case/Size Code :
Rated Current-Max :
0.35A
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Nonstandard
Height - Seated (Max) :
0.062 (1.58mm)
DC Resistance (DCR) :
1Ohm Max
RoHS Status :
RoHS Compliant
Q @ Freq :
44 @ 250MHz
Current Rating :
350mA
Height Seated (Max) :
0.062 1.58mm
Datasheets
PE-0805CD241GTT
Pulse Electronics PE-0805CD241GTT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD