PE-0603CD560FTT
Mfr.Part #
PE-0603CD560FTT
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
FIXED IND
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
ECCN Code :
EAR99
Package :
Bulk
Core Material :
Alumina
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Vendor Undefined
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Test Frequency :
200MHz
Number of Terminations :
2
Tolerance :
1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reach Compliance Code :
Compliant
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Finish :
TIN/GOLD
Product Status :
Obsolete
HTS Code :
Shielding :
No
JESD-609 Code :
e3/e4
Surface Mount :
yes
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance :
0.056 µH
Series :
Number of Functions :
1
Datasheets
PE-0603CD560FTT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD