PE-0603CD360JTT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE-0603CD360JTT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 36NH 600MA 250MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
0603CD
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
HTS Code :
Construction :
Chip
Mounting Style :
PCB Mount
Number of Functions :
1
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Case/Size Code :
Packing Method :
TR, 7 INCH
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.61mm)
Surface Mount :
yes
Type :
Drum Core, Wirewound
DC Resistance (DCR) :
0.25Ohm
Product Type :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Packaging :
Reel
Ratings :
Operating Temperature (Max) :
125°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
37
Current - Saturation (Isat) :
Features :
Terminal Finish :
Gold (Au)
Product Status :
Active
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
RoHS :
Details
ECCN Code :
EAR99
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Frequency - Self Resonant :
2.08GHz
Product :
RF Inductors
Material - Core :
Ceramic
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Termination Style :
SMD/SMT
Product Category :
RF Inductors - SMD
Rated Current-Max :
0.6A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Q @ Freq :
37 @ 250MHz
Current Rating (Amps) :
600 mA
Size / Dimension :
0.047 L x 0.026 W (1.19mm x 0.66mm)
Shielding :
No
Test Frequency :
250MHz
Tolerance :
5%
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e4
Brand :
Inductance :
0.036 µH
Core Material :
Ceramic
Self Resonant Frequency :
2080MHz
Package :
Bulk
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Pulse
Datasheets
PE-0603CD360JTT
Pulse Electronics PE-0603CD360JTT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD