PE-0603CD251JTT
Mfr.Part #
PE-0603CD251JTT
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
FIXED IND
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Surface Mount :
yes
Product Status :
Obsolete
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Package :
Bulk
Reach Compliance Code :
Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Vendor Undefined
Construction :
Chip
Packing Method :
TR, 7 INCH
DC Resistance (DCR) :
3.55Ohm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Finish :
Gold (Au)
Case/Size Code :
Core Material :
Ceramic
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Shielding :
No
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Rated Current-Max :
0.18A
HTS Code :
Self Resonant Frequency :
822MHz
Series :
0603CD
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
0.25 µH
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
100MHz
Tolerance :
5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
PE-0603CD251JTT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD