PE-0603CD240JTT
Mfr.Part #
PE-0603CD240JTT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
FIXED IND 24NH 600MA 200MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductance :
24nH
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Category :
RF Inductors - SMD
Mounting Style :
PCB Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Number of Functions :
1
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.24 mm
Brand :
Max Operating Temperature :
125 °C
Pulse
Current Rating :
600mA
Termination :
SMD/SMT
Current - Saturation (Isat) :
Length :
1.8034 mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Self Resonant Frequency :
2.65 GHz
Depth :
1.24mm
Height - Seated (Max) :
0.040 (1.02mm)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±5%
DC Resistance (DCR) :
200mOhm Max
RoHS :
Compliant
Q Factor :
35
Pbfree Code :
yes
Termination Style :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e4
Series :
0603CD
Core Type :
Wirewound
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Supplier Device Package :
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Core Material :
Ceramic
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Construction :
Chip
Terminal Finish :
Gold (Au)
Max DC Current :
600mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40 °C
Published :
Mount :
Surface Mount
Shielding :
No
Composition :
Wirewound
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Product :
RF Inductors
Type :
Material - Core :
Ceramic
Application :
High Current
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Height :
1.24mm
Frequency - Self Resonant :
2.65GHz
Product Type :
Fixed Inductors
Product Status :
Active
Q @ Freq :
35 @ 250MHz
Current Rating (Amps) :
600 mA
Size / Dimension :
0.071Lx0.049W 1.80mmx1.24mm
Test Frequency :
250MHz
HTS Code :
Datasheets
PE-0603CD240JTT
Pulse Electronics PE-0603CD240JTT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD