PE-0402CD7N5KTG
Mfr.Part #
PE-0402CD7N5KTG
Description
FIXED IND 7.5NH 680MA 104MOHM SM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material - Core :
Ceramic
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Q Factor :
25
Size / Dimension :
0.047Lx0.026W 1.19mmx0.66mm
Military Standard :
Not
Weight :
652.039032μg
Type :
Wirewound
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.024 0.61mm
Q @ Freq :
25 @ 250MHz
JESD-609 Code :
e4
Depth :
660μm
Frequency - Self Resonant :
5.8GHz
Current Rating (Amps) :
680 mA
Product Status :
Obsolete
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Max Operating Temperature :
125 °C
Max DC Current :
680mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
610μm
DC Resistance (DCR) :
104mOhm Max
Width :
660 µm
DC Current :
680mA
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Test Frequency :
250MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Ratings :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Core Material :
Ceramic
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-40 °C
Termination :
SMD/SMT
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Radiation Hardening :
No
Composition :
Wirewound
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.61mm)
Tolerance :
±10%
Length :
1.19 mm
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Series :
0402CD
Construction :
Chip
Current Rating :
680mA
Inductance :
7.5nH
HTS Code :
Self Resonant Frequency :
5.8 GHz
Published :
Terminal Finish :
Gold (Au)
Current - Saturation (Isat) :
Package / Case :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Datasheets
PE-0402CD7N5KTG
Pulse Electronics PE-0402CD7N5KTG
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD