PE-0402CD400JTG
Mfr.Part #
PE-0402CD400JTG
Description
FIXED IND 40NH 320MA 438MOHM SMD
DC Resistance (DCR) :
438mOhm Max
ECCN Code :
EAR99
Current - Saturation :
Composition :
Wirewound
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Published :
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.61mm)
HTS Code :
Ratings :
Depth :
660μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Self Resonant Frequency :
2.24 GHz
Frequency - Self Resonant :
2.24GHz
Core Material :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125 °C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Finish :
Gold (Au)
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.024 0.61mm
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
320mA
Length :
1.1938 mm
Width :
660.4 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Q Factor :
26
Shielding :
No
Current Rating :
320mA
Min Operating Temperature :
-40 °C
Tolerance :
±5%
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
320 mA
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
JESD-609 Code :
e4
Inductance :
40nH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Compliant
Case Code (Imperial) :
Q @ Freq :
26 @ 250MHz
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.047Lx0.026W 1.19mmx0.66mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Test Frequency :
250MHz
Number of Functions :
1
Product Status :
Obsolete
Package / Case :
RoHS :
Compliant
Quality Factor-Min (at L-nom) :
26
Termination :
SMD/SMT
Weight :
652.039032μg
Type :
Wirewound
Series :
0402CD
Height :
610μm
Datasheets
PE-0402CD400JTG
Pulse Electronics PE-0402CD400JTG
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD