PE-0402CD360JTT
Mfr.Part #
PE-0402CD360JTT
Description
INDUCTOR CERM RF WW 0402 36NH
Frequency - Self Resonant :
2.32GHz
Termination Style :
SMD/SMT
Current Rating (Amps) :
350 mA
Package :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Size / Dimension :
0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
Product :
RF Inductors
Q @ Freq :
26 @ 250MHz
Current - Saturation (Isat) :
Ratings :
DC Resistance (DCR) :
390mOhm Max
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Series :
0402CD
Features :
Brand :
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Pulse
Packaging :
Reel
Product Category :
RF Inductors - SMD
Product Status :
Active
Type :
Drum Core, Wirewound
Product Type :
Fixed Inductors
Mounting Style :
PCB Mount
Shielding :
Unshielded
Inductance :
36 nH
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.61mm)
Datasheets
PE-0402CD360JTT
Pulse Electronics PE-0402CD360JTT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD