PE-0402CD220KTG
Mfr.Part #
PE-0402CD220KTG
Description
FIXED IND 22NH 400MA 300MOHM SMD
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Q @ Freq :
26 @ 250MHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e4
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
26
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.024 0.61mm
Size / Dimension :
0.047Lx0.026W 1.19mmx0.66mm
Rated Current-Max :
0.4A
DC Resistance (DCR) :
0.3Ohm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Self Resonant Frequency :
2800MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
2.8GHz
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Core Material :
Ceramic
Type :
Drum Core, Wirewound
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Gold (Au)
Surface Mount :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
0.022 µH
ECCN Code :
EAR99
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Test Frequency :
250MHz
Number of Terminations :
2
Current Rating (Amps) :
400 mA
Package :
Bulk
Shielding :
No
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.61mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Vendor Undefined
Datasheets
PE-0402CD220KTG
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD