PE-0402CD130GTT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE-0402CD130GTT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 13NH SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Height - Seated (Max) :
0.024 (0.61mm)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
26
HTS Code :
Package :
Bulk
Supplier Device Package :
0402 (1005 Metric)
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
250MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Core Material :
Ceramic
Shielding :
No
Terminal Finish :
Gold (Au)
Product Status :
Obsolete
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
JESD-609 Code :
e4
Inductance :
0.013 µH
Series :
0402CD
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
0.21Ohm
Tolerance :
2%
Type :
Drum Core, Wirewound
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Current-Max :
0.6A
Size / Dimension :
0.047Lx0.026W 1.19mmx0.66mm
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Vendor Undefined
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Material - Core :
Ceramic
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.024 0.61mm
Self Resonant Frequency :
3450MHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
PE-0402CD130GTT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD