PE-0402CC180JTT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE-0402CC180JTT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 18NH 300MA 550MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max DC Current :
300mA
Mount :
Surface Mount
Series :
0402CC
Shielding :
Unshielded
Current - Saturation (Isat) :
Factory Lead Time :
14 Weeks
DC Resistance (DCR) :
550mOhm Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
300 mA
Height :
500μm
Type :
Multilayer
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Current Rating :
300mA
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Obsolete
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
HTS Code :
Material - Core :
Ceramic
Tolerance :
±5%
Test Frequency :
100MHz
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Frequency - Self Resonant :
2.1GHz
Q @ Freq :
8 @ 100MHz
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Inductance :
18nH
Datasheets
PE-0402CC180JTT
Pulse Electronics PE-0402CC180JTT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD