PE-0402CC150JTT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE-0402CC150JTT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 15NH 300MA 460MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
13 Weeks
Published :
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Product Status :
Obsolete
Frequency - Self Resonant :
2.3GHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Ratings :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Material - Core :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
460mOhm Max
Other Names :
Type :
Multilayer
Current Rating (Amps) :
300 mA
Q @ Freq :
8 @ 100MHz
Tolerance :
±5%
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
Shielding :
Unshielded
Case Code (Imperial) :
Current Rating :
300mA
Current - Saturation :
HTS Code :
Inductance :
15nH
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Max DC Current :
300mA
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Test Frequency :
100MHz
Series :
0402CC
Supplier Device Package :
Height :
500μm
Current - Saturation (Isat) :
Datasheets
PE-0402CC150JTT
Pulse Electronics PE-0402CC150JTT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD