PE-0201CC5N6STT
Mfr.Part #
PE-0201CC5N6STT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
FIXED IND 5.6NH 260MA 360MOHM SM
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
360mOhm Max
Type :
Multilayer
Published :
Max DC Current :
260mA
Height - Seated (Max) :
0.013 (0.33mm)
Material - Core :
Ceramic
Operating Temperature :
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Mount :
Surface Mount
Product Status :
Obsolete
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
0201CC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Height Seated (Max) :
0.013 0.33mm
Tolerance :
±0.3nH
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Saturation :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Current - Saturation (Isat) :
Inductance :
5.6nH
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
260 mA
Frequency - Self Resonant :
4.6GHz
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Q @ Freq :
5 @ 100MHz
Case Code (Imperial) :
Shielding :
Unshielded
Current Rating :
260mA
HTS Code :
Supplier Device Package :
Test Frequency :
100MHz
Ratings :
Height :
300μm
Datasheets
PE-0201CC5N6STT
Pulse Electronics PE-0201CC5N6STT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD