PCV2B6R8MCL1GS
Mfr.Part #
PCV2B6R8MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 6.8UF 20% 125V SMD
Stock
527
In Stock :
527
Polarity :
POLARIZED
Width :
8.3mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.1A @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Leakage Current :
170μA
Height Seated (Max) :
0.398 10.10mm
Ripple Current :
1.1A
Published :
2009
Tin (Sn)
Packing Method :
TR, 15 INCH
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
93mOhm
Diameter :
8mm
Height :
10mm
Length :
9mm
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
125V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size Code :
3333
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.12
Mount :
PCB
Capacitance :
6.8μF
Datasheets
PCV2B6R8MCL1GS
Nichicon PCV2B6R8MCL1GS
6.8μF ±20% Radial, Can - SMD 0.398 10.10mm Tape & Reel (TR) 93mOhm PCV Surface Mount Polymer General Purpose