PCV1V820MCL2GS
Mfr.Part #
PCV1V820MCL2GS
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 35V SMD
Stock
400
In Stock :
400
ESR (Equivalent Series Resistance) :
27mOhm
Capacitance :
82µF
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
4141
Length :
11mm
Ripple Current @ High Frequency :
3A @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dissipation Factor :
0.12 %
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Polarity :
POLARIZED
Leakage Current :
574μA
Published :
2009
Tin (Sn)
Type :
Polymer
Width :
10.3mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Ripple Current :
3A
Voltage - Rated DC :
35V
Terminal Shape :
Flat
HTS Code :
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Datasheets
PCV1V820MCL2GS
Nichicon PCV1V820MCL2GS
82μF ±20% Radial, Can - SMD 0.315 8.00mm Tape & Reel (TR) 27mOhm PCV Surface Mount Polymer General Purpose