PCV1V121MCL2GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCV1V121MCL2GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 35V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Polarity :
POLARIZED
Series :
PCV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
PCB, Surface Mount
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
3.7A @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
120μF
Published :
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Ripple Current :
3.7A
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
17 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Length :
11mm
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Leakage Current :
840μA
Dissipation Factor :
0.12 %
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Flat
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Width :
10.3mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size Code :
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Life (Hours) :
3000 hours
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Polymer
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24mOhm
Voltage - Rated DC :
35V
Datasheets
PCV1V121MCL2GS
Nichicon PCV1V121MCL2GS
120μF ±20% Radial, Can - SMD 0.394 10.00mm Tape & Reel (TR) 24mOhm PCV Surface Mount Polymer General Purpose