PCV1K150MCL1GS
Mfr.Part #
PCV1K150MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 15UF 20% 80V SMD
Stock
35
In Stock :
35
Aluminum - Polymer Capacitors
Voltage :
80V
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
39mOhm
Voltage - Rated :
80V
Ripple Current :
1.9A
Height :
10mm
Published :
2009
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
PCV
Diameter :
10mm
Leakage Current :
240μA
Voltage - Rated DC :
80V
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
105°C
Type :
Polymer
Min Operating Temperature :
-55°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
17 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
1.9A @ 100kHz
Capacitance :
15μF
Lead Pitch :
4.6mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Length :
10mm
Dissipation Factor :
0.12 %
Surface Mount
Datasheets
PCV1K150MCL1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCV1K150MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:80V, Package / Case:Radial, Can - SMD, Operating Temperature:-55°C~105°C, Type:Polymer, Mounting Type:Surface Mount, PCV1K150MCL1GS pinout, PCV1K150MCL1GS datasheet PDF, PCV1K150MCL1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCV1K150MCL1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCV1K150MCL1GS
15μF ±20% Radial, Can - SMD 0.394 10.00mm Tape & Reel (TR) 39mOhm PCV Surface Mount Polymer General Purpose