PCV1J220MCL1GS
Mfr.Part #
PCV1J220MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 22UF 20% 63V SMD
Stock
6
In Stock :
6
ESR (Equivalent Series Resistance) :
56mOhm
Type :
Polymer
Lead Diameter :
1.1 mm
Size Code :
4141
Diameter :
10mm
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Voltage :
63V
Length :
11mm
Ripple Current :
1.4A
Leakage Current :
277μA
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
SMD/SMT
Width :
10.3mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current @ High Frequency :
1.4A @ 100kHz
Published :
2009
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
63V
Height :
8mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
22µF
Lead Pitch :
4.6mm
Datasheets
PCV1J220MCL1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCV1J220MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Voltage:63V, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can - SMD, Number of Pins:2, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~105°C, PCV1J220MCL1GS pinout, PCV1J220MCL1GS datasheet PDF, PCV1J220MCL1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCV1J220MCL1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCV1J220MCL1GS
22μF ±20% Radial, Can - SMD 0.315 8.00mm Tape & Reel (TR) 56mOhm PCV Surface Mount Polymer General Purpose