PCV1H470MCL2GS
Mfr.Part #
PCV1H470MCL2GS
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 50V SMD
Ripple Current @ High Frequency :
2.6A @ 100kHz
Ripple Current :
2.6A
17 Weeks
Dissipation Factor :
0.12 %
Polarity :
POLARIZED
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size Code :
Leakage Current :
470μA
Voltage - Rated DC :
50V
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Pbfree Code :
yes
Width :
10.3mm
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
37mOhm
HTS Code :
Capacitance :
47μF
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Length :
11mm
Datasheets
PCV1H470MCL2GS
Nichicon PCV1H470MCL2GS
47μF ±20% Radial, Can - SMD 0.315 8.00mm Tape & Reel (TR) 37mOhm PCV Surface Mount Polymer General Purpose