PCV1E470MCL2GS
Mfr.Part #
PCV1E470MCL2GS
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 25V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
Lead Pitch :
2.1mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.3A @ 100kHz
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
49mOhm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Length :
7.3mm
Published :
Leakage Current :
235μA
Voltage - Rated DC :
25V
Ripple Current :
1.3A
Height :
6mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Polarity :
POLARIZED
Mount :
PCB, Surface Mount
Tan Delta :
0.12
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
47μF
Tolerance :
±20%
yes
Voltage :
25V
HTS Code :
Diameter :
6.3mm
Datasheets
PCV1E470MCL2GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCV1E470MCL2GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - SMD, Type:Polymer, Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Terminations:2, Voltage:25V, Mounting Type:Surface Mount, PCV1E470MCL2GS pinout, PCV1E470MCL2GS datasheet PDF, PCV1E470MCL2GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCV1E470MCL2GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCV1E470MCL2GS
47μF ±20% Radial, Can - SMD 0.236 6.00mm Tape & Reel (TR) 49mOhm PCV Surface Mount Polymer General Purpose