PCV1D101MCL2GS
Mfr.Part #
PCV1D101MCL2GS
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 20V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
Lead Pitch :
3.2mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Height :
7mm
Length :
9mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Dissipation Factor :
0.12 %
Size Code :
Width :
8.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
42mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
1.4A @ 100kHz
Capacitance :
100μF
Tolerance :
±20%
Voltage :
20V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current :
1.4A
Leakage Current :
400μA
Tin (Sn)
HTS Code :
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Diameter :
8mm
Polarity :
Polar
Voltage - Rated DC :
20V
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Datasheets
PCV1D101MCL2GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCV1D101MCL2GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:20V, Operating Temperature:-55°C~105°C, Type:Polymer, Package / Case:Radial, Can - SMD, PCV1D101MCL2GS pinout, PCV1D101MCL2GS datasheet PDF, PCV1D101MCL2GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCV1D101MCL2GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCV1D101MCL2GS
100μF ±20% Radial, Can - SMD 0.276 7.00mm Tape & Reel (TR) 42mOhm PCV Surface Mount Polymer General Purpose