PCV1C820MCL2GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCV1C820MCL2GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 16V SMD
Stock
892
In Stock :
892
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Polarity :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
7.3mm
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
PCB, Surface Mount
Type :
Polymer
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
3000 hours
Published :
2009
Number of Terminations :
2
Size Code :
2626
Capacitance :
82µF
Height :
6mm
Voltage :
16V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Pitch :
2.1mm
Leakage Current :
262μA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
47mOhm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
PCV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current :
1.3A
Tan Delta :
0.12
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Terminal Shape :
Flat
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Voltage - Rated DC :
16V
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
17 Weeks
Diameter :
6.3mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.3A @ 100kHz
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
PCV1C820MCL2GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCV1C820MCL2GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Type:Polymer, Number of Terminations:2, Voltage:16V, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, Can - SMD, PCV1C820MCL2GS pinout, PCV1C820MCL2GS datasheet PDF, PCV1C820MCL2GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCV1C820MCL2GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCV1C820MCL2GS
82μF ±20% Radial, Can - SMD 0.236 6.00mm Tape & Reel (TR) 47mOhm PCV Surface Mount Polymer General Purpose