PCS125-102M-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCS125-102M-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
1000uH 20% Power Chip Shielded
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Q @ Freq :
Inductance :
1 mH
Type :
Size / Dimension :
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
400 mA
Supplier Device Package :
Series :
Product Status :
Active
Shielding :
Shielded
Material - Core :
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Package / Case :
Nonstandard
Current - Saturation (Isat) :
Features :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Ratings :
DC Resistance (DCR) :
1.53Ohm Max
Package :
Tape and Reel (TR)
Frequency - Self Resonant :
Datasheets
PCS125-102M-RC
Allied Components International PCS125-102M-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD